
Postporođajna depresija
Šta je postporođajna depresija?
Postporođajna depresija se ponekad meša sa bebi bluzom. Bebi blues je kada se osećate neraspoloženo, plačljivo, umorno ili uznemireno tokom prvih 10 dana nakon porođaja. Ova osećanja obično prolaze u roku od nekoliko dana.
Međutim, za razliku od bebi bluza, postporođajna depresija je bolest za koju je malo verovatno da će se brzo popraviti, bez pomoći. Važno je da dobijete podršku koja vam je potrebna što je pre moguće ako mislite da imate postporođajnu depresiju. Simptomi mogu trajati mesecima i mogu imati veliki uticaj na vas, vašu bebu i vašu porodicu.
Koliko je uobičajena postporođajna depresija?
Postporođajna depresija je iznenađujuće česta i pogađa više od jedne od 10 majki u roku od godinu dana od porođaja. A pošto neke žene ne traže pomoć ili ne priznaju da imaju ovo stanje, prava stopa će verovatno biti čak i veća od ove.
Kako ću znati da li imam posporođajnu depresiju?
Znaci i simptomi postporođajne depresije će biti različiti za svaku mamu. Vaši prijatelji ili porodica mogu uočiti znakove pre vas, ali glavni simptomi uključuju:
- Stalni osećaj tuge i lošeg raspoloženja, koji se ujutru može pogoršati.
- Gubitak interesovanja za svet oko sebe i više ne uživate u stvarima koje su vam nekada predstavljale zadovoljstvo.
- Nedostatak energije i osećaj umora sve vreme.
- Problemi sa spavanjem noću i pospanost tokom dana.
- Osećaj da ne možete da brinete o svojoj bebi.
- Osećaj lakog preopterećenja.
- Problemi sa koncentracijom i donošenjem odluka.
- Gubitak apetita ili povećan apetit.
- Osećate se uznemireno, razdražljivo ili veoma apatično .
- Osećaj krivice, beznađa i samookrivljavanja.
- Osećate da nemate pozitivnu vezu sa svojom bebom, možda ste ravnodušni prema bebi i ne osećate uživanje u majčinstvu.
- Zastrašujuće misli, na primer, o povredi vaše bebe. Ovo može biti zastrašujuće, ali se na njih retko postupa.
- Razmišljanje o samoubistvu i samopovređivanju.
Većina mama ima bar jedno od ovih osećanja, ponekad. Normalno je imati dobre i loše dane. Ali ako često osećate ove simptome, a oni se ne popravljaju, mogli biste da imate postporodjajnu depresiju.
Kada se obično javlja postnatalna depresija?
Postporođajna depresija se često razvija u prvih nekoliko meseci nakon porođaja, posebno u prvih pet nedelja. Ali može početi u bilo kom trenutku prve godine. Trećina žena sa postnatalnom depresijom ima simptome koji su počeli u trudnoći i nastavljaju se nakon porođaja.
Možda ste zaista uživali čuvajući svoju bebu pre nego što vas je obuzela depresija. Ako ste bili uznemireni ili depresivni dok ste bili trudni, dolazak vaše bebe možda nije pomogao da se vaša depresija ublaži.
Šta uzrokuje postporodjajnu depresiju?
Stručnjaci ne razumeju u potpunosti zašto neke žene postaju depresivne, a druge ne. Verovatno je to iz nekoliko razloga, a ne samo iz jednog. Ponekad vam se stvari sa kojima se svakodnevno suočavate jednostavno nakupe i otežavaju vam da se brinete o sebi, da se odmorite i dobro jedete.
Određene okolnosti mogu vam otežati da se nosite sa tim, kao što su:
- Doživeli ste fizičko, emocionalno ili seksualno zlostavljanje kao dete ili kasnije u životu.
- Ranije ste bili depresivni, ili ste imali problema sa svojim mentalnim zdravljem, ili ste bili depresivni tokom prethodne trudnoće.
- Prolazite kroz stresan ili težak životni događaj, kao što je bolest ili smrt u porodici, ili gubitak posla, a nemate dobru socijalnu podršku.
- Rodili ste blizance ili više.
- Imate hroničnu bolest ili neki drugi zdravstveni problem.
- Nemate partnera koji vas podržava ili imate problema u vezi.
- Vaša beba je rođena prerano ili ima malu porođajnu težinu.
Kako se leči postporođajna depresija?
Dolazak bebe na svet smatra se najsrećnijim događajem u životu roditelja. Upravo takvo nametnuto mišljenje otežava mamama da priznaju svoja osećanja i potraže pomoć.
Postporođajna depresija u zavisnosti od težine može se lečiti psihoterapijom i/ili medikamentozno antidepresivima.
Pored stručne pomoći korisno je primeniti i neke od sledećih saveta kako biste pomogli sami sebi.
- Spavajte ili se odmarajte kad god je to moguće. Ako neko može da brine o vašoj bebi nekoliko sati, pustite umirujuću muziku, popijte toplo piće i opustite se. Pokušajte da odspavate dok beba spava i zaboravite na neko vreme svoju listu obaveza.
- Jedite zdravo, uravnotežena ishrana. Uz sve nove zahteve vašeg tela, važno je da se dobro hranite. Pokušajte da ne budete dugo bez jela, kako biste izbegli pad nivoa šećera u krvi. Hrana podstiče vašu energiju i imuni sistem, tako da će uravnotežena ishrana sprečiti da se umorite i da se osećate iscrpljeno.
- Vežbajte. Možda je to poslednja stvar koju želite da radite, ali vežba će vam pomoći da se osećate bolje i duhom i telom. Možete se pridružiti času vežbanja. Ako je teško da započnete, pokušajte da svoje ciljeve držite pod kontrolom. Samo odlazak u šetnju sa bebom može vam pomoći da podignete raspoloženje. Ako ste radili časove joge ili pilatesa dok ste bili trudni, sada biste mogli ponovo da idete.
- Upoznajte druge mame. Imati bebu može vam doprineti da se osećate izolovano, ali ako imate postporođajnu depresiju, možda ćete se osećati posebno usamljeno. Raspitajte se da li u vašem gradu postoji grupa podrške za novopečene mame. Danas je svet prešao u digitalni oblik, pa možete pronaći i mnoge grupe podrške na internetu. Društvo odraslih i razvijanje novih prijateljstava mogu biti pravi spas.
- Budite ljubazni prema sebi. Briga o sebi i svojoj bebi je najvažnije. Pokušajte da se ne opterećujete zadacima koji nisu neophodni. Budite realni u pogledu onoga što možete da postignete i nemojte se nervirati ako stvari ne idu po planu. Pokušajte da se ponašate prema sebi kao prema prijatelju. Radite aktivnosti koje smatrate opuštajućim i prijatnim, kao što je slušanje muzike, čitanje knjige ili toplo kupanje.
- Pričajte o svojim osećanjima. Ako ne možete sa partnerom, porodicom ili prijateljima, pričajte sa stručnjacima.
- Zatražite pomoć od najbližih, jer praktična podrška, kao što je pomoć oko kuće ili priprema hrane, može uveliko pomoći u podizanju raspoloženja.
Mogu li sprečiti postporođajnu depresiju?
Ne znamo. Neki lekari mogu propisati antidepresive odmah nakon porođaja ako pripadate rizičnoj grupi.
Vodite računa o sebi dok ste trudni, pokušajte da smanjite nivo stresa i prihvatite svaku pomoć koja vam se nudi. Što više podrške imate tokom trudnoće, verovatno ćete se jače osećati kada dobijete bebu.
Pristupite našoj FB grupi – Mame za mame gde možete razmenjivati svoja iskustva sa ostalim mama i steći nova poznanstva i prijateljstva.